Veštačka inteligencija (AI) kao zamena za otpuštene novinare OFF Radija Krakov "dobila je otkaz" posle samo nedelju dana zbog žestokih negativnih reakcija u javnosti, iako je planirano da troje virtuelnih AI avatara vode program za mlade tri meseca.
– Sudbina pionira nije laka. Računali smo da taj eksperiment treba da traje najduže tri meseca. Ali već posle nedelju dana prikupili smo toliko zapažanja, mišljenja, predloga da smo priznali da nema svrhe da se nastavi – saopštio je glavni urednik OFF Radija Krakov Marćin Pulit.
Reakcije na Emi, Kubu i Aleks, AI voditelje tematskih emisija na inače muzičkom kanalu javnog Poljskog radija, namenjenom mladima, uglavnom su bile negativne, izmedju ostalog i stoga što je radio prethodno otpustio novinare koju su pripremali i vodili program i zamenio ih AI sadržajem.
Skandal je izbio odmah, kada je pre nedelju dana emitovan izmišljeni intervju sa pokojnom pesnikinjom, dobitnicom Nobelove nagrade za književnost, Vislavom Šimborskom o južnokorejskoj literaturi gde je AI bila voditelj, smislila šta bi pesnikinja rekla, a kloniran je i glas Šimborske.
Samo za jedan dan 15.000 ljudi je potpisalo peticiju protiv takvog skrnavljenja nacionalne ikone kulture pretvorene u likove iz Diznilenda i protiv otpuštanja novinara samo zato da ih zameni veštačka inteligencija.
Novinar i muzički kritičar Mateuš Demski koji je zajedno sa kolegama dobio u avgustu otkaz upozorio je da je eksperimenata sa uticajem na slušaoce lažnim sadržajima bilo i u doba komunističkog režima.
– Ne znam da li su javni mediji odgovarajuće mesto za eksperimente. Ne znam da li je legalno i moralno da se vrše eksperimenti na ljudima iz generacije Z. Meni to liči na društvene eksperimente iz prethodne epohe koji su danas zabranjeni – kazao je Demski.
Peticija koju je pokrenuo Demski, upućena je Zemaljskom savetu radiofonije i televizije, Etičkom savetu za medije i javnom zaštitniku građana.
– To je opasan presedan koji pogadja sve nas, ne samo novinare. To su otškrinuta vrata, a možda i širom otvorena kapija, u svet u kome će iskusne zaposlene u medijima, ili ljude koji rade u kreativnim granama, zameniti mašine. To su istovremeno vrata za laži i manipulacije – stoji u peticiji.
Rukovodstvo radija saopštilo je da se vraća konceptu muzičkog radija za mlade i da je postignut cilj eksperimenta, jer se pokazalo koliko je oblasti primene AI neregulisano, recimo zaštita lika i dela, prepoznavanje sadržaja koje generiše AI, autorska prava.
Kontroverzni eksperiment kritikovala je i poljska Vlada a ministar za digitalizaciju Kšištof Gavkovski poručio je radiju da iako on lično podržava AI smatra da su tu prešli granicu.
– Simbiozu čoveka i AI treba dobro regulisati. Usvajanje zakona o AI će nam u tome pomoći. I najvažnije. Masovno korišćenje AI mora da radi za ljude a ne protiv njih – poručio je na društvenim mrežama ministar Gavkovski.
ilustracija Pixabay