0

U okviru manifestacije "Mart – mesec srpskog jezika", Društvo za srpski jezik i književnost Srbije organizovalo je "Izbor za reč koja je obeležila 2022. godinu", preneo je portal Moj Novi Sad

Za petnaest dana stiglo je 410 reči koje su poslali učenici iz više od pedeset gradova i sela širom Srbije, među kojima su Aranđelovac, Bela Crkva, Beograd, Boljevac, Bor, Brezjak, Brestač, Bujanovac, Valjevo, Veliko Gradište, Vladičin Han, Vranje, Vrnjačka Banja, Vršac, Golobok, Ečka, Žitkovac, Žitorađa, Zrenjanin, Ivanjica, Inđija, Jagodina, Kladovo, Kovin, Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Kuršumlija, Lazarevac, Lapovo, Leskovac, Lučica, Majdanpek, Mačkat, Mladenovac, Negotin, Niš, Novi Sad, Pančevo, Paraćin, Pećinci, Pirot, Požarevac, Prokuplje, Raška, Ruma, Sečanj, Smederevo, Smoljinci, Stepanovićevo, Subotica, Čačak, Šabac, ali i Banja Luka, zatim Ljubljana, Moskva i drugi gradovi u kojima živi srpska dijaspora.

Komisija Društva za srpski jezik i književnost Srbije odabrala je reč "isceljenje" za reč koja je obeležila 2022. godinu. Ovu reč predložile su Vanja Lazarević, učenica trećeg razreda Filološke gimnazije u Beogradu i Nađa Milićević, učenica drugog razreda Gimnazije u Kruševcu.

Iz perspektive srpskih osnovaca i srednjoškolaca, 2022. godinu obeležio je prestanak pandemije virusom korona, vraćanje uobičajenim obavezama, povratak u školu, nastavak druženja, izlazaka i života bez distance. Zbog toga su se među rečima koje su učenici predložili našle i buđenje, životovornost, zdravlje, iskra, nada, oživljavanje, ozdravljenje, pomak, prevazilaženje, preobražaj, preporod, prosvetljenje, uzleti druge.

Godina 2022. donela je i rat u Ukrajini, pa se među predloženim rečima nalaze i one koje se odnose na situaciju u svetu, na primer, neizvesnost, raskol, rat, strah, tuga, kao i na posledice nestabilne situacije: dezinformacija, inflacija, poskupljenje, sankcije.

Isceljenje je glagolska imenica nastala od prefiksiranog glagola isceliti (se), koji znači „lečenjem dovesti u zdravo stanje, izlečiti (se)”. Kada se odnosi na ranu, povredu, znači „zarasti, zamladiti se, zalečiti”. U osnovi ovog glagola nalazi se indoevropski, praslovenski i sveslovenski pridev ceo. Imenica isceljenje učestalo se koristi u savremenom srpskom jeziku, a elektronski korpus pokazuje da se često upotrebljava sa značenjem čudesnog, natprirodnog ozdravljenja i da se odnosi i na fizičko i na duhovno izlečenje.

(ilustracija Pixabay)

Facebook Comments Box

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Send this to a friend