Odluka je stupila na snagu, uprkos buri koju je izazvala pre usvajanja, navodi ovo udruženje i podseća da na izjavu gradonačelnika da odluka nije sveto pismo, da će se menjati, otvoriti diskusija i građani transparentnije obaveštavati o radu gradske vlasti.
ilustracija Pixabay
Cilj gradske vlasti nikad nije bila niti da preispita odluku, da je izmeni, niti da je razmotri sa stanovišta zdravog razuma i posledica, već samo da zauzda medijsku hajku i kupi vreme, računajući da će za šest meseci sve biti zaboravljeno. Gradska vlast je morala tada postupiti sa pažnjom dobrog upravljača, delovati u opštem interesu i tragati za najboljim rešenjima. Takođe, imajući u vidu da je pokrenuta inicijativa pred Ustavnim sudom, bilo je celishodno da odloži njenu primenu do odluke Ustavnog suda, ili da se sama pojavi kao ovlašćeni predlagač, što bi čitav proces i ubrzalo. Naime, gradski organi su ovlašćeni predlagači ocene ustavnosti pred Ustavnim sudom, dok su građani i građanske asocijacije samo u mogućnosti da podnesu inicijativu, koja Ustavni sud ne obavezuje na postupanje.
Pokret je naveo i da je za donošenje razumnih odluka koje ne mogu imati dejstvo unazad i pogađati ljude koji su životinje stekli po prethodno važećoj odluci.
Takođe se navodi da su svesni problema neodgovornog vlasništva i neodgovornih vlasnika odgajivačnica koji kršenjem propisa, nemarom i ugrožavanjem tuđe privatnosti i prava, štete drugim građanima, odgovornim vlasnicima životinja i Gradu uopšte.
Međutim, kako kažu, i dalje insistiraju da se problem neodgovornog vlasništva rešava u skladu sa važećim propisima o dobrobiti životinja, nepovredivosti prava svojine, kao i da se sprovode mere i izriču kazne u skladu sa postojećim komunalnim i veterinarskim propisima, bez izuzetka i dosledno, svima koji ih krše i neodgovorno se ponašaju.
JIG je pozvao savesne i odgovorne građane koji drže ljubimce prema odredbama ranije odluke da ih se ne odriču i ne izbacuju na ulicu, te da se obrate pokretu ukoliko budu imali problema.