Čak i ulje "robnih marki" koje je inače najjeftnije, na rafovima nije bilo ispod 200 dinara, piše Blic.
To praktično znači da je flaša zejtina za samo pet meseci poskupela u rasponu od 45 pa čak do 60 dinara. Da je tako, pokazuju i podaci po kojima je u aprilu litar suncokretovog ulja najzastupljenijih brendova koštao od 154 do 179 dinara.
Ako je suditi po kretanjima na svetskom tržištu, sve ukazuje na to da je realno očekivati da i u narednom periodu dođe do pomeranja cena naviše jer je cena suncokreta povećana u svetu, a i kod nas su, što pokazuju i kupoprodajni ugovori sa poljoprivrednicima koji su zaključivani po cenama od 56,42 do 57,02 dinara po kilogramu, bez PDV-a, navodi list.
Iz Ministarstva trgovine su nedavno rekli da se situacija na tržištu prati i da će u slučaju netržišnog ponašanja proizvođača i prodavaca, preduzeti određene mere.
Te mere, mogle bi da budu usmerene ka dodatnoj liberalizaciji tržišta ulja u Srbiji, budući da je uljarska industrija, kao strateška grana, zaštićena visokim uvoznim carinama, koje za rafinisano ulje iznose i do 30 odsto, kada je u pitanju uvoz iz EU.