Deponija postoji već više od 30 godina i ovakvi požari na sličnim odlagalištima nisu retkost ni u drugim gradovima, kaže Marko Marjanović.
deponija u Požarevcu (detalj), foto/arhiva UU
Međutim, za razliku od prvog požara u julu kada su vladale vrućine i kada je lako moglo da se dogodi samozapaljenje deponije zbog velike količine stakla i lako zapaljivih materijala, poslednji požar bi mogao da se pripiše samo ljudskom faktoru, odnosno nemaru, rekao je v.d. direktora Komunalnih službi.
Ne postoji zvanično utvrđen uzrok zapaljenja, ali nužno je da se odlagalište ogradi kako bi se sprečio pristup telu deponije, osim kamionima smećarima i službenim licima, kaže on.
Marjanović navodi da će u narednom periodu deponija biti ograđena i opremljena rampama, stražarska služba pojačana, a na odlagalištu postavljeni reflektori. U planu je i nabavka video nadzora početkom naredne godine.
Prema njegovim rečima,na deponiji svakodnevno boravi više lica koje pretražuju smeće u potrazi za sekundarnim sirovinama. Iako kaže da je svestan da je za njih to izvor prihoda kojim prehranjuju porodice, sada nužno da se na najmanju moguću meru svedu rizici od izbijanja sličnih akcidenata i spreči neovlašćen boravak na odlagalištu.
foto/arhiva MM/KS
Požar koji je izbio prošlog četvrtka je zbog vazdušnih strujanja zahvatio samo manji deo tela deponije. Prilikom pokušaja da se spreči širenje vatre, u požaru je došlo do uništenja jednog buldozera. Za ovo vozilo Marjanović kaže da je staro 17 godina i da je njegova procenjena vrednost oko 2,3 miliona dinara. Vozilo je osigurano, ali je nesrećna okolnost što je nedavno u potpunosti remontovano. Veličina štete se utvrđuje.
Krajnji cilj sa odlagalištem otpada Jeremijino polje je zatvaranje deponije i njena kompletna rekultivacija, a za to je najpre potrebno da se započne sa prevozom otpada na regionalnu deponiju Vrbak kod Lapova i opremi transfer stanica i reciklažni centar. O ovoj temi čitajte u narednim danima na sajtu Te2 Media.