Inače, Centar godišnje ima oko 250 dece na evidenciji po osnovu sporenja za vršenje roditeljskog prava, dok se evidentira čak 560 prijava za nasilje u porodici.
Kroz pilot projekat proteklih meseci prošle su 43 odrasle osobe i 33 deteta.
Vladan Bošković, foto UU
Psiholog Vladan Bošković kaže da su se kod porodica često pojavljivali višestruki problemi.
„Oni se odnose na partnerske odnose, predbračnu problematiku, rad sa roditeljima koji imaju određene probleme u neusaglašenosti prilikom vaspitanja dece, brigu o mentalno obolelim i starima, probleme lične prirode i nasilje u porodici“.
Inače najkopleksniji poroblemi na koje su nailazili odnosili su se na zlostavljanje i suicidalne namere.
Savetovalište ne može uvek u potpunosti da pomogne svakoj porodici, a u određenim situacijama moguće je ublažavanje problema i prevencija stvaranja novih situacija, poput nasilja ili zanemarivanje dece, istakao je psiholog Vladimir Dimitrijević.
U Centru za socijalni rad kažu da su zadovoljni postignutim kroz projekat i očekuju da ova socijalna usluga zaživi u Požarevcu jer se u poslednje dve decenije pokazuje da je potrebna gradu.
Zakonski okvir za pružanje usluge postoji više od 10 godina, kao i pravilnik o pružanju usluga na lokalnom nivou.
„S obzirom na to da je Gradsko veće Požarevca već usvojilo ovaj dokument, nadam se da će od naredne godine biti obezbeđena sredstva za institucionalizovanje ove odluke“, kaže direktorka CZSR Tatjana Rajić.
Tatjana Rajić i Vladimir Dimitrijević, foto UU
Ukupna vrednost pilot projekta koji je u prethodnom periodu realizovan uz donaciju „Swiss Pro“ iznosila je oko 14.000 američkih dolara., rečeno je na konfenrenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati.