U okviru društveno odgovornog projekta „Sistem za kontinualno praćenje nivoa elektromagnetskog polja (Electromagnetic Fields)“ u Srbiji, koji Ratel razvija od 2017. godine, u mrežu senzora dodato je još 15 novih, što daje zbir od ukupno 88 senzora koji rade u 39 gradova širom Srbije, saopštila je Agencija.
foto RATEL
Jedan od senzora nalazi se i u Požarevcu, a lociran je na Centru za kulturu.
Podaci o merenjima elektromagnetskih polja za Požarevac mogu se videti na ovom linku.
Električna, magnetska i elektromagnetska (ЕМ) polja, predstavljaju prirodan fenomen u čovekovom okruženju, u okviru kojeg se i odigrala evolucija ljudske vrste i na čije se prisustvo ljudski organizam navikao.
U najdužem periodu evolucionog razvoja, jedini izvori tih polja su bili prirodni izvori, kao što su: Sunce, kosmička zračenja, atmosferska pražnjenja, prirodno Zemljino električno i magnetsko polje i sl.
U mnogobrojne veštačke izvore EM polja se, između ostalog, ubrajaju i antenski sistemi radijske i TV difuzije, bazne stanice mobilne telefonije, uređaji za bežični pristup internetu i mnogi drugi. Svi oni neminovno emituju EM polje u naše životno i radno okruženje, u odgovarajućem opsegu frekvencija.
Koji su efekti izlaganja EM polju?
Izlaganje polju predstavlja neminovan efekat, koji se javlja kada se ljudi nađu u prostoru u kom postoji određeni intenzitet EM polja. Tokom izlaganja polju, telo upija deo energije ovih polja.
Procena dnevne količine apsorbovane energije je složen postupak, pošto zavisi od mnogo faktora, prvenstveno od efektivno izračene snage izvora, udaljenosti od izvora polja i vremena trajanja izlaganja. Energija polja drastično opada prilikom povećanja rastojanja od izvora, što znači da osoba može da apsorbuje više emitovane energije od uređaja u neposrednoj blizini, kao što je mobilni telefon, nego od udaljenih izvora kao što su krovni antenski sistemi.
Treba napomenuti i da je stepen apsorpcije energije individualan, pošto zavisi od osobina tkiva pojedinaca.
Osobina VF polja je da se ona veoma brzo menjaju u vremenu i stoga izazivaju zagrevanje izloženog tkiva, kada je intenzitet polja dovoljno visok. Zato se kaže da VF polja poseduju dominantan termički efekat.
Kako se računaju referentni granični nivoi?
Referentni granični nivo za određenu frekvenciju je definisan Pravilnikom o granicama izlaganja nejonizujućim zračenjima („Službeni glasnik RS“, broj 104/09). Za svaku od frekvencija postoji odgovarajuća formula po kojoj se računa referentni granični nivo.
Za frekvencijski opseg senzora koji se trenutno koriste u sistemu EMF RATEL (od 100 kHz do 7 GHz), minimalni referentni granični nivo električnog polja iznosi: Eref, minimalno = 11 V/m, dok je maksimalni referentni granični nivo: Eref. maksimalno = 34,8 V/m.
(izvor: RATEL)