Cilj pokretanja sajta je da se građanima omogući da provere da li su im prekršena radna prava, piše Politika.
Da li vam poslodavac isplaćuje naknadu za prekovremeni rad? Obavljate li posao bez ugovora o radu? Traje li vaš prekovremeni rad duže od osam sati nedeljno? Omogućava li vam poslodavac korišćenje godišnjeg odmora? Da li vas je poslodavac prijavio na obavezno socijalno osiguranje? Imate li u firmi u kojoj radite osnovan sindikat? Da li vam poslodavac redovno isplaćuje naknadu za troškove prevoza do i od mesta rada?
ilustracija Pixabay
Ovo su samo neka od ukupno 22 pitanja iz upitnika koji je na novom SAJTU postavio Centar za politike emancipacije (CPE). Cilj je, kako navode, da se građanima omogući da provere da li su im prekršena radna prava, a pravni tim ovog centra će im dati i uputstva kome da se obrate za pomoć u slučaju kršenja tih prava.
Posle popunjavanja upitnika dobija se uputstvo za eventualne dalje korake. Jedan od tih koraka mogao bi da bude i obraćanje organizaciji centra koja je registrovana kao davalac besplatne pravne pomoći. Pored toga, građanima su na raspolaganju i linkovi ka sindikatima, inspekciji rada i drugim pružaocima besplatne pravne pomoći, podsećaju u ovom centru i dodaju da je društvo u kojem živimo obeleženo ekstremnim nejednakostima, siromaštvom i potpunom obespravljenošću radnika.