Časovnici se u tri sata ujutro vraćaju na 2 sata i nastavljaju dalje da otkucavaju do 27.marta 2022.godine kada će preskočiti jedan sat.
Faktički, u nedelju ćemo dva puta proći kroz period između 2 sata i 2 sata i 59 minuta.
U Srbiji je letnje računanje vremena uvedeno 27. marta 1983, u skladu s odlukom Evropske ekonomske zajednice, pre svega radi očekivane ekonomske koristi – boljeg funkcionisanja jedinstvenog tržišta, transporta i komunikacija, industrije.
EU je odlučila da zbog izostanka veće koristi od toga, 2021. godine odustane od pomeranja satova dva puta godišnje, prepuštajući članicama da odluče da li će tada trajno usvojiti „letnje“ ili uobičajeno – „zimsko“ računanje vremena.
Međutim, države članice EU vratiće i ove jeseni časovnike za jedan sat unatrag, jer nisu postigle saglasnost o predlogu Evropske komisije od pre tri godine da se ukine sezonsko pomeranje sata poslednje nedelje u martu, odnosno u oktobru.
Predlog je 2019. podržao Evropski parlament, ali treba da ga usvoje države članice.
Većina "pametnih" i umreženih uređaja, poput mobilnih telefona i računara automatski će vratiti vreme za sat unazad. Vaša briga su zidni časovnici, klasični ručni satovi, kao i drugi uređaji koji imaju displej sa vremenom, poput putničkih automobila, raznih kućnih aparata i bele tehnike.
Ukoliko se nehotice i dalje budete vodili letnjim vremenom, olakšavajuća okolnost je što nećete kasniti.
Ranoranioci će već u nedelju primetiti da je sunce ranije izašlo neko prethodnih dana.