Od naredne godine lovna sezona na prepelice biće skraćena i trajaće od 15. avgusta do 30.septembra 2022. godine, privremena zabrana lova na grlicu trajaće do 14. avgusta 2024. godine, što uključuje dve lovne sezone a privremena zabrana lova za jarebicu trajaće do 14. oktobra 2024. godine, odnosno tri lovne sezone, piše Danas.
ilustracija Pixabay
Prepelice su među najugroženijih vrstama divlje ptice u Srbiji. O razlozima zašto je to tako u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode kažu da prepelica za život koristi uglavnom poljoprivredna staništa, kao i travnate površine a pošto je intenzitet poljoprivredne proizvodnje u Vojvodini sve veći, velike površine pogodnih staništa postaju ekološke zamke u kojima stradaju najčešće jaja i gnezda, kao i mladunci.
U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Danasu su rekli da je za desetkovanje populacije prepelica u Srbiji zaslužan krivolov uz pomoć elektronskih vabilica.
Kada su u seobi, prepelice najćešće borave u ravnici, širom Vojvodine ali i u Šumadiji, Vlasini, na Pešteru i Zlatiboru. Kritična mesta gde se vrši krivolov prepelica su jugozapadna Bačka, opštine Bač, Bačka Palanka i Apatin, pa Bačka Topola, zatim u Banatu oko Kikinde i Mokrina, slede Srbobran, pa južni Srem, zona oko Velikog Gradišta i Požarevca i Malog Crnića.
Tri godine zatvora za krivolov prepelica
Korišćenje elektronskih vabilica je zabranjeno Zakonom o zaštiti prirode, Zakonom o divljači i lovstvu, nizom međunarodnih ugovora. Prema domaćem Кrivičnom zakoniku korišćenje tih uređaja u lovištu okarakterisano je kao krivično delo za koje je zaprećena zatvorska kazna od 6 meseci do 3 godine. Ipak, praksa pokazuje da su krivolovci „žilavi“ pa godišnje strada i do 50.000 prepelica na ovaj način, naveli su za Danas u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.