Ovo je Te2 Media potvrdila direktorka Zavoda za javno zdravlje, Ana Jovanović.
ilustracija Pixabay
Informacija je dobijena od Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.
Podsećamo u ovoj godini su registrovana dva slučaja groznice zapadnog nila u Srbiji i oni su se završili smrtnim ishodom. Osobe koje su preminule su iz južnobačkog i iz sremskog okruga.
U opštoj bolnici je početkom juna prijavljen jedan slučaj pod sumnjom, ali su dobijeni negativni rezultati, tako da do danas nije bilo zaraženih ljudi u našem kraju.
Groznica zapadnog Nila je virusno oboljenje koje se prenosi ujedom zaraženog komarca. U 80 odsto slučajeva, zaražene osobe nemaju nikakve simptome. U jednom manjem broju slučajeva, javljaju se blagi simptomi, u smislu povećane temperature, glavobolje, bolova u mišićima, mučnine, otoka limfnih žlezda, osipa i povraćanja, što traje 4 do 5 dana.
Samo u niskom procentu, ispod 1 odsto zaraženih, javljaju se ozbiljni simptomi, i to uglavnom kod osoba koje su starije od 50 godina, sa pridruženom bolešću. Simptomi koji se javljaju su upala centralnog nervnog sistema, pospanost, glavobolja, pozitivni meningealni znaci, somnolentnost. Takav pacijent se upućuje kod infektologa na pregled.
Kako bi se izbegla mogućnost inficiranja, trebalo bi izbegavati područja sa velikom koncentracijom insekata, smanjiti broj komaraca zaprašivanjem i samostalno i lično se zaštiti od komaraca nošenjem garderobe sa rukavima i nogavicama, korišćenjem komarnika i spavanjem u klimatizovanim prostorijama.