Radi se o postavci zasnovanoj na autentičnoj istorijskoj građi čija je okosnica streljanje civila u Kraljevu oktobra 1941. godine.
foto UU
Streljanja su se dogodila u znak odmazde zbog ustaničke aktivnosti u okolini grada, odnosno kako bi se terorom deblokirao grad. Prvi taoci su uzeti 14. oktobra, potom je u noći 15. na 16. oktobar streljano 1.736 ljudi. Kasnije je još jedna velika grupa građana zarobljena na prevaru i streljana dva dana kasnije, što je rezultovalo ukupnim potvrđenim brojem od 2.196 ljudi koji su evidentirani imenom i prezimenom
Prema rečima direktora Narodnog muzeja u Požarevcu Gordana Bojkovića, kraljevačka tragedija je ostala pomalo u senci streljanja đaka u Kragujevcu, a zahvaljujući ovoj izložbi došlo se i do saznanja da su u Kraljevu stradali i Požarevljani i Kučevljani i Gradištanci.
foto UU
Postavku su uz Silviju Krejaković autorski sačinile Suzana Novčić i Mirjana Savić.
Organizatori dokumentarne izložbene postavke „Kultura sećanja: Ko ne pamti iznova proživljava“ su gradovi Kraljevo i Požarevac, narodni muzeji kao i istorijski arhivi ova dva grada. Za posetioce je otvorena do ponedeljka, 8. novembra.
foto UU
Izložba u Kraljevu
U Galeriji Narodnog muzeja u Kraljevu, postavljena je izložba „Ratna slika Srbije u Drugom svetskom ratu, 1941-1945“ Istorijskog arhiva Požarevac, Vojnog arhiva i Vojnog muzeja, upotpunjena predmetima iz istorijske zbirke Narodnog muzeja Požarevac, a pod pokroviteljstvom Grada Požarevca i Grada Kraljeva.
Ova izložba arhivskih dokumenata, fotografija i muzejskih predmeta realizuje se u Kraljevu, u organizaciji Narodnog muzeja i Istorijskog arhiva iz Kraljeva, u okviru međuarhivske i međumuzejske institucionalne saradnje, a otvorena za posetioce do 13. novembra 2021. godine.
Izložba „Ratna slika Srbije u Drugom svetskom ratu 1941-1945“ prikazuje okupaciju zemlje, sudbinu izbeglica i ratnih zarobljenika u nemačkim logorima, kao i stradanje civilnog stanovništva, koje uključuje i masovne odmazde. Sa druge strane, prikazuje i borbe za oslobođenje zemlje, uspostavljanje odnosa jugoslovenske narodnooslobodilačke vojske i Crvene armije i njihovu zajedničku ulogu u oslobađanju okupirane teritorije Srbije.
Autorke izložbe su dr Marijana Mraović, Nataša Milošević Dulić, dr Jasmina Nikolić i dr Dragana Miloradović. Autor muzeološkog dela postavke je Dragan Jacanović.