ilustracija: Image by congerdesign from Pixabay
Navedena sredstva dodeljuju se jedinicama lokalne samouprave i gradskim opštinama za sufinansiranje realizacije projekata očuvanja i zaštite zemljišta kao prirodnog resursa u 2021. godini, u cilju sprečavanja ili otklanjanja štetnih promena u zemljištu koje mogu nastati kao posledica erozionih procesa, smanjenja sadržaja organske materije u zemljištu, zakišeljavanja (acidifikacija), zaslanjivanja (salinizacija) i alkalizacije zemljišta, sabijanja zemljišta, klizišta i odrona, požara i hemijskih udesa, kao i zagađenja (nastalog usled emisija iz tačkastih i difuznih izvora, hemijskog zagađenja i dr.).
Realizacija projekata može obuhvati ispitivanje i praćenje stanja i kvaliteta zemljišta, mere sanacije, remedijacije i rekultivacije, kao i druge mere i radove kojima se sprečavaju ili uklanjaju štetni uticaji na kvalitet i stanje zemljišta kao prirodnog resursa koje su nastale kao posledice svih navedenih aktivnosti.
Sredstva koja se dodeljuju po ovom javnom konkursu utvrđuju se u iznosu od najviše 80% opravdanih troškova, a rok za podnošenje zahteva ističe zaključno sa 27.5.2021. godine.
ilustracija: StockSnap from Pixabay
Braničevski okrug i Požarevac u publikacijama i izveštajima o stanju zemljišta
Prema podacima iz publikacije “Ka dekontaminaciji zemljišta” iz 2019.godine, na području Braničevskog okruga evidentirano je više potencijalno kontaminiranih lokacija, a kao potencijalni uzročnici najčešće su navode deponije, rudnici, komercijalni i putnički transport, naftna industrija i odlagališta otpada.
U izveštaju o stanju životne sredine u Republici Srbiji za 2018.godinu, postoji podatak da je u toj godini praćen je stepen ugroženosti zemljišta od hemijskog zagađenja u urbanim zonama u 18 jedinica lokalne samouprave (među kojima je i Požarevac), gde je ukupno ispitano 397 uzoraka. Najčešće prekoračenje graničnih vrednosti zabeleženo je za cink (Zn), bakar (Cu), nikl (Ni), kobalt (Co), kadmijum (Cd), polihlorovani bifenili (PCB) i toksične materije (DDE/DDD/DDT).
U izveštaju o stanju zemljišta za 2015.godinu, prikazani su rezultati praćenje stepena ugroženosti zemljišta od hemijskog zagađenja koje je vršeno je na 170 lokacija. Analizirano je 240 uzoraka sa teritorije 8 gradova, među kojima je i Požarevac. Prekoračenje graničnih vrednosti u najvećem procentu zabeleženo je za kadmijum, bakar, cink, nikl i kobalt na lokacijama prometnih saobraćajnica, u krugu pedagoških ustanova, u okolini poslovno-komercijanih zona i na poljoprivrednom zemljištu. Grad Požarevac je tada radio ispitivanje na 30 lokaliteta, a zabeležena su prekoračenja za nikl u 70% uzoraka najvećim delom u zoni vodoizvorišta, zatim oko prometnih sabraćajnica i nešto manje u stambenoj i industrijskoj zoni.