Njihova namena je prvenstveno za objekte gde ljudi ne stanuju tokom čitave godine. To su najčešće objekti čiji su vlasnici u inostranstvu, kaže direktor Vodovoda i kanalizacije Aleksandar Dimitrijević.
„Praktično, preko ovih ventila obezbeđuje se da korisnici poput pripejd sistema mogu da uplate određen broj kubika vode koju nameravaju da potroše. Nakon toga, ventil se automatski zatvara“, naveo je on.
foto UU
Ono što je dobro za te korisnike, posebno u zimskom periodu, jeste to što su obezbeđeni od eventualnih pucanja vodomera i instalacija po kućama, ukoliko su sprečeni da dođu i fizički zatvore dovodni ventil, smatra Dimitrijević jer u svakom trenutku mogu da naruče zatvaranje koje će Vodovod daljinski da izvrši.
„Ulazimo u zimski period kada su učestalija pucanja instalacije i vodomera. Ovo je jedan od načina da se tako nešto predupredi i spreči razlivanje vode i plavljenje šahti i objekata“, kaže direktor Vodovoda.
foto UU
Kako iz sedišta preduzeća može da se upravlja količinom vode koja se isporučuje, ovu vrstu ventila u Vodovodu su planirali da postave i kod određenih dužnika i korisnika koji imaju enormnu potrošnju. U ovom slučaju ne bi bilo klasičnog isključenja, već bi se količina u toku meseca ograničila na obim neophodan za osnovne potrebe.
Vodovod nudi ove ventile za ugradnju svima koji su zainteresovani, s tim što se trenutno raspolaže sa 50 ovakvih uređaja za koje potrebno izdvojiti 7.800 dinara za ugradnju.