Transparentnost uprave u padu u Požarevcu, Kostolcu, Golupcu i Malom Crniću.
ilustracija: croisy from Pixabay
Transparentnost gradova i opština u Srbiji blago je povećana u 2021. godine u odnosu na prethodnu, ali je prosek i dalje nizak, saopštila je Transparentnost Srbija.
Prosečna ocena 145 JLS u 2021. godini je 48, što je i dalje slab rezultat, ali za dva poena bolji nego što je bio u LTI 2020 (46) i mnogo bolji nego prosečnih 40 u 2019. godini.
Opština Bečej, koja je i prošle godine bila na prvom mestu, popravila je skor za sedam poena, došavši ove godine do skora 90. Grad Sombor je zauzeo drugo mesto na rang list sa 88 poena, u odnosu na 80 i treće mesto u 2020. godini. Na trećem mestu ove godine našla se opština Kanjiža sa 83 poena, koja je takođe napredovala za šest poena. I ove godine se u vrhu našao Novi Pazar (sada sa 78 poena), dok peto mesto dele Leskovac, Vranje i Sokobanja (75). Bujanovac i Preševo (po 21 bod) su na dnu lestvice, a Svilajnac i Jagodina (po 23 poena) ostaju među najmanje transparentnim JLS trecu godinu zaredom.
U braničevskom okrugu najtransparentnija je opština Veliko Gradište sa 71 poenom. Gradište je napredovalo za 10 indeksnih poena u odnosu na 2020.godinu i na 9.mestu je u Srbiji.
Iza nje je Petrovac koji je napredovao za 2 poena i sada ima 61 prestigavši na listi Požarevac koji je izgubio jedan poen i nalazi se sa 22 mestu sa 59 bodova.
Značajan napredak ostvarilo je Kučevo koje je popravilo skor za 8 poena i sada je sa 48 bodova u republičkom proseku. Ispod proseka su Žabari (45) sa napretkom od 5 poena i Žagubica (42) sa napretkom od dva poena.
Pored Požarevca smanjenje transparetnosti u radu evidentirano je u Malom Crniću (45 poena) za 3 boda i Golupcu (38) za 5 bodova.
Među gradskim opštinama, koje se zbog manjih nadležnosti ne mogu u potpunosti
porediti sa drugim lokalnim samoupravama, najbolji rezultat u Srbiji ima Surčin (62). Kostolac je među 4 gradske opštine sa najnižim rezultatom sa 24 poena, čak 6 je izgubio u odnosu na prošlu godinu.
Ovo je peta godina (treća u nizu) u kojoj TS sprovodi ovo istraživanje. Opštine i gradovi su rangirani na osnovu kriterijuma transparentnosti, određenih putem 95 indikatorskih pitanja. Konačne ocene, odnosno indeksi se kreću u rasponu od 0 do 100, a u praksi su ove godine opštine i gradovi imale ocene između 21 i 90.
Od osam tematskih oblasti, najveći napredak zabeležen je u oblastima “informatori o radu” i “javna preduzeća i javne ustanove”, ali rezultat u ovoj drugoj oblasti još uvek nije prešao 50% maksimalnog učinka. S druge strane, najveći pad je uočen kada je reč o javnim raspravama, prosečan učinak opština i gradova snižen je sa 51,6 na 44,3%.
To se u velikoj meri može pripisati pandemiji, usled koje su izostali mehanizmi građanske participacije. Pandemija je takođe negativno uticala i na neke ocene iz segmenta „Budžet“, gde je prosečan indeks transparentnosti opao sa 59,2 na 55%.
Najveća usklađenost sa merilima transparentnosti je zabeležena u oblasti javnih nabavki, što je isključivo posledica činjenice da su opštine uglavnom objavljivale informacije koji su zakonom obavezni. S druge strane, i dalje je najmanja transparentnost u oblasti „Skupština i veće”, što ukazuje da proces donošenja odluka na lokalnom nivou i dalje nije adekvatno zaštićen od koruptivnih rizika.