0

foto ilustracija: Image by Zauberei from Pixabay 

Uskrs i njegova šarena jaja ove godine stiže malo kasnije nego prošle godine, 2.maja. Međutim, ove godine mnoge stvari dolaze sa zakašnjenjem, kao recimo proleće i sunčani dani. Ipak, uskršnji vikend bi trebalo da bude topao, a ljudima (barem jednom delu zaposlenih) na raspolaganju je i pet slobodnih dana (zbog sudaranja Uskrsa za praznikom rada), da se do mile volje tucaju jajima. 

Svima vama koji želite nešto više da saznate o tradicijama, običajima za Uskrs širom sveta, evo nekoliko zanimljivih činjenica. 

ilustracija: Image by suju-foto from Pixabay 

  1. 1 Uskršnje korpe imaju posebnu simboliku


    Korpe predstavljaju gnezda i novi život, posebno kada su do vrha ispunjene jajima.

  2. 2 "Igra" iz srednjeg veka


    Sveštenik bi jednom dečaku iz crkvenog hora da tvrdo kuvano jaje sa kojim bi se dečaci dodavali u krug. Kada otkuca ponoć, dečak kod koga bi se našlo jaje morao bi da ga pojede. Vrlo zabavna igra...

  3. 3 Nova odeća


    Postoji sujeverje koje je posebno bilo rasprostranjeno u Njujorku da bi za Uskrs trebalo obući novu odeću jer bi to garantovalo sreću tokom čitave godine. Ali nije imao svako za novu i lepu odeću, pa su elitističke povorke bogatih pripadnika viših staleža, vremenom zamenjene karnevalima. 

  4. 4 Uskršnja jaja starija od Uskrsa


    Postoje dokazi koji pokazuju da uskršnja jaja potiču iz srednjovekovne Evrope i da hrišćani možda zapravo nisu bili ti koji su započeli tradiciju davanja jaja - simbol plodnosti i ponovnog rađanja u mnogim kulturama.

  5. 5 Uskrs, Vaskrs, Ister, Paskva


    Ova prva dva naziva su vam jasna i odnose se nam sam čin uskrsnuća. 

    Ister (Easter) u abglosaksonskoj tradiciji dolazi od boginje Eostre i festivalu kojim se slavi dolazak proleća. Smatra se da su njeni sveti simboli bili zec i jaje. Svi smo mi pomalo pagani, zar ne?

    Romanski narodi koriste izraz Paska, Pak (Pâques), od latinskog Pascha i hebrejskog Pesah. Smatra se da je Isus razapet pred jevrejski praznik Pasha koja se proslavlja subotom koja je "visoki dan" u kalendaru. Sve se činilo da se stvari ubrzaju i tela uklone sa raspeća pre početka subote (koja je počinjala zalaskom Sunca u petak). To objašnjava probijanje boka kopljem, namera da mu se slome noge, ako već nije umro. Sveštenstvu i ljudima je bilo važno da ostanu čisti tokom subotnjih ceremonija, ali to takođe objašnjava zašto su pripreme tela za sahranu odložene do završetka subote, u nedelju ujutru, kada su žene došle da pripreme Hristovo telo.

  6. 6 Crvena jaja i tucanje


    U pravoslavnoj i istočnoj katoličkoj crkvi uskršnja jaja su obojena u crveno koja predstavlja Hristovu krv, s tim da se dalja simbolika nalazi u tvrdoj ljusci jajeta koja simbolizuje zapečaćeni Hristov grob - čije je pucanje simbolizovalo njegovo vaskrsenje iz mrtvih.

  7. 7 Uskrs, praznik, neradni dani


    Uskrs u Srbiji je verski praznik koji se obeležava neradno i praznuje se od Velikog petka do drugog dana Uskrsa. Za svakog ko radi 5 dana u nedelji, idealno je da ove godine zbog preklapanja Uskrsa sa praznikom rada, uzme 3 dana odmora od 5. do 7.maja i tako napravi niz od čak 10 uzastopnih neradnih dana,   

  8. 8 Zečevi


    U pravoslavnoj tradiciji nema zečeva za Uskrs, kao što nema ni jelke za Novu godinu, odnosno Božić. Međutim, globalizacija je učinila svoje i razlike lagano nestaju.

    Uskršnji zec koji daje bombone i jaja potiče iz Nemačke tokom srednjeg veka, a prvo pismeno pominjanje ove tradicije datira iz 16. veka. Holandski naseljenici u Pensilvaniji doveli su zeku u Sjedinjene Države početkom XVIII veka, a gastarbajteri onog čokoladnog u Srbiju u poslednjih par decenija XX veka. 

    Da li je istina da na čokoladnom zecu prvo pojedete uši?

  9. 9 Prvo tucanje


    Procenjuje se da u proseku prvo tucanje jajima za Uskrs bude u nedelju oko 11 sati pre podne.

  10. 10 Tradicija oslikavanja jaja


    Ima dosta sporenja oko porekla oslikavanja uskršnjih jaja. Najveći broj ljudi smatra da je potekla iz oblasti Bukovina koju danas dele Rumunija i Ukrajina.  Slovenski izraz je pisanka, a jaja se oslikavaju četkicom sa gvozdenim vrhom na koju se nanosi vosak, nakon čega se jaje umače u farbu.  Prilikom oslikavanja, vosak se ponaša kao zaštitni sloj koji omogućava da se svaka nova boja zadrži. Nakon nanošenja nekoliko nivoa boje, jaje se zagreva da bi se vosak otpio i otkrio živopisne šare.

Facebook komentari


guest
0 Komentara
Inline Feedbacks
Pogledaj sve komentare
0
Ostavi komentar na vestx
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
Send this to a friend